Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019

ΑΕΚ - Κύμη 96-92 (Live) - Ακόμη μια νίκη για τη Βασίλισσα!

Αρχική πεντάδα για την ΑΕΚ Γκρίφιν Σαντ-Ρος Γιαννόπουλος Τσαλμπούρης και Χάντερ. Έκπληξη από τον Λουκα Μπανκι στην 12αδα της ΑΕΚ ο 16χρονος Τιγκας
Ξεκίνησε ο αγώνας με πρώτο καλάθι για την ΑΕΚ με γκολ-φαουλ απο τον Ματσιούλις, μπήκε μουδιασμένα η Βασίλισσα με τον Τσαλμπούρη να συμπληρώνει γρήγορα 3 φάουλ , δυο τρίποντα απο Σαντ-Ρος και Γιαννόπουλο για την ΑΕΚ ,τελος πρωτου δεκαλεπτου 17-24. Αποχώρησε ο Τζειμς οπου χρειάστηκε να κανει ραμματα στο ματι οπου χτύπησε σε διεκδίκηση με αντιπαλο
Δεύτερο δεκάλεπτο ξεινάει με καλάθι για την ΑΕΚ με δίποντο απο τον Χάντερ δεν εχει βρει λύσεις εως τωρα η ένωση με την Κύμη να ειναι μπροστά , απαντάει και ισοφαρίζει  η ΑΕΚ με ενα σερι 12-0 και περνάει και μπροστά , με πίεση στη μπάλα και κλεψίματα κατάφερε να το γυρίσει, αυξάνεται το σερι σε 24-2 για περίπου 5 λεπτά χωρις πόντο η Κύμη , κλείνει το πρώτο ημίχρονο 48-37 μπροστά η Βασίλισσα με +11 με το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο στο 29-13.
Τραυματίστηκε ο Σαντ-Ρος με τις πρώτες εκτιμήσεις κάκωση στο γόνατο και αποσύρθηκε στο ημιχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με πρώτο καλάθι για την ΑΕΚ με δίποντο απο τον Τζέιμς, ενα τρίποντο και ενα δίποντο απο τον Γκρίφιν κρατάει τη διαφορά κοντά στους 10 υπερ της ,τελος στο τρίτο δεκάλεπτο 69-61 με το επιμέρους σκορ στο 21-24
Τελευταίο και τέταρτο δεκάλεπτο με πρωτο καλαθι για την ΑΕΚ με κάρφωμα απο τον Ματσιούλις , στους 10 η διαφορα 6 πριν το τελος, προσπαθεί η Κύμη αλλά κρατάει η ΑΕΚ που θα φτάσει στη νίκη με 96-92 με το επιμέρους σκορ στο τέταρτο 27-31
Πρώτος σκόρερ για τη Βασίλισσα ο Χάντερ 16 ποντους και 8 ριμπάουντ με τον Ματσιούλις να ακολουθεί με 14 ποντους και 7 ριμπαουντ