Σάββατο, 2 Μαρτίου 2019

ΑΕΚ - Προμηθέας 83-62 (Live) - Πάρτι στο ΟΑΚΑ απο τη Βασιλισσα!

Στον ουρανό του ΟΑΚΑ το λάβαρο του Διηπειρωτικού Κυπέλλου
Αρχική πεντάδα για την Βασίλισσα Θίοντορ, Σαντ-Ρος , Ματσιουλις , Τσαλπούρης και Χάντερ
Ξεκίνησε ο αγώνας με πρώτο καλάθι για την ΑΕΚ με τον Σαντ-Ρος μετα απο ασιστ του Χάντερ , εχει μπει πιο δυνατά η ομάδα της Πάτρας. μετα απο ταιμ αουτ απο τον Λουκα Μπανκι ισορρόπησε η ΑΕΚ και με δυο τρίποντες βόμβες απο τον Μάτσιουλις περνάει μπροστά, βρήκε ρυθμό πατάει καλύτερα στο παρκέ και πέρνει μικρη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 21-18 στο +3
Δεύτερο δεκάλεπτο ξεκιναει με καλαθι απο τον Τζειμς που κανει πολυ καλό παιχνίδι μεχρι στιγμής και την ΑΕΚ να πατάει γκάζι στο σκορ στο +10 , μια διαφορα που κραταει μεχρι το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου 42-28 στο +14 με το επιμερους σκορ στο δευτερο στο 21-10
Ημίχρονο 42-28
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο πρώτο καλάθι για την ΑΕΚ με τρίποντο του Λαρεντζάκη , στον ιδιο ρυθμο η βασιλισσα πανω απο τους 10 ποντους η διαφορά και τρομερή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ απο τον υπέροχο κοσμο της ΑΕΚΑΡΑΣ ... κλεινει το τριτο δεκαλεπτο 61-53 στο +8 με το επιμερους σκορ στο 19-25
Τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με την ιδια ένταση και ρυθμό η Βασίλισσα αυξάνει τη διαφορά με τον Τζέιμς και τον Ματσιούλις να την οδηγεί στο σκοράρισμα , εξαιρετικο το τεταρτο δεκαλεπτο για την ΑΕΚ με το επιμερους σκορ στο 22-9
Τελικο αποτελεσμα 83-62 νικη για τη Βασιλισσα η οποια καλυψε και την διαφορα του πρωτου γυρου, με εξαιρετικο μπασκετ μεσα σε καταπληκτικη ατμοσφαιρα απο τον λαο της ΑΕΚΑΡΑΣ...
Πρωτος σκορερ για τη Βασιλισσα ο Ματσιουλις με 18 ποντους 4 ριμπαουντ και 4 ασιστ , με τον Τζειμς να τον ακολουθει με 15 και 6 ριμπαουντ