Τρίτη, 11 Δεκεμβρίου 2018

Χάποελ Ιερουσαλήμ - ΑΕΚ 70-83 (Live) - Σπουδαία νίκη και Πρωτιά για τη Βασίλισσα!

Δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση για τη Βασίλισσα η οποια θέλει να πάρει τη ρεβάνς για την ήττα της στο πρώτο γύρο με 75-79.
Ξεκίνησε ο αγώνας με πρώτο καλάθι για την ΑΕΚ με τον Χάντερ ,εχει μπει πιο δυνατά η ένωση
Πενταδα για την ΑΕΚ Γκριφιν Λαρεντζακης Σαντ-Ρος Σακοτα και Χαντερ
Γκρίφιν Σάκοτα Σαντ-Ρος και Χαντερ την οδηγούν στο σκοράρισμα πολυ καλή εμφάνιση μεχρι στιγμής για τη βασίλισσα με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ 3πόντων
Τέλος πρώτου δεκάλεπτου 22-29 μπροστά η ΑΕΚ με +7
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με την Χαποελ να εχει μπει πιο δυνατά και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι
Ποντο ποντο οι δυο ομάδες μεχρι το τελος του ημιχρονου 43-48 με το επιμερους σκορ στο δευτερο δεκαλεπτο 21-19 για την Χαποελ Ιερουσαλημ
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με καλαθι και παλι απο τον Χάντερ οπως και στην αρχή του παιχνιδιού, μεγάλο παιχνίδι απο τον Γκρίφιν μεχρι στιγμής τεράστιο τρίποντο και πάλι με την ΑΕΚ να μπένει πιο δυνατά ,χωρις ποντο η Χαποελ στο τριτο δεκαλεπτο μεχρι στιγμης
Κλείνει την διαφορά η Χάποελ προς το τέλος της τρίτης περιόδου αλλα με τρίποντη βόμβα του αρχηγού επαναφέρει την ταξη και τη διαφορά στο +10
Ψαλιδιζει ξανα τη διαφορα η Χάποελ και τέλος της τρίτης περιόδου 56-61 με το επιμέρους σκορ στο 13-13 ισορροπημένο αυτο το δεκάλεπτο
Ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο ντέρμπι πόντο πόντο το παιχνιδι ,4/4 βολες απο το Ματσιούλις πέρνει ανάσα η ΑΕΚ ,πολυ καλά ποσοστά ευστοχίας 3ποντων για τη βασίλισσα νεα τρίποντη βόμβα Λαρεντζάκη και μικρή διάφορα για την ΑΕΚ οπου κρατάει στα τελευταία λεπτά του αγώνα εξαιρετικός ο Γκρίφιν που οδηγεί τη βασίλισσα ,μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τη Βασίλισσα που κάλυψε και το -4 του πρώτου γύρου.
Σπουδαία ποσοστά για τη Βασίλισσα που τελειωσε το ματς με 60,6% στα διποντα , 47,4% στα τριποντα εξαιρετική σε αμυνα και επιθεση παιζοντας ομορφο μπασκετ αγκαλιασε την πρωτη θεση του ομιλου.
Πρωτος σκορερ για την ΑΕΚ ο εξαιρετικος Γκριφιν που βρισκεται σε ανοδο με 25 ποντους τον ακολουθησε ο Χαντερ με 16 ποντους ο Σαντ-Ρος με 13 και ο Σακοτα με 12